Jak vybrat FPV Simulátor

FPV Simulátor je velmi důležitý prvek v začátcích každého pilota, protože díky simulátoru můžeš ZDARMA nebo za malý peníz získat spoustu zkušeností, naučit se dron pilotovat a udělat si obrázek o tom, co FPV skutečně je.

Každý zkušený pilot ti řekne, že si máš nejprve pořídit vysílačku a simulátor a až poté investovat do FPV dronů a zbylého vybavení. Navíc bourání a padání v simulátoru nebolí tolik jako ve skutečnosti, kdy každý náraz může znamenat poškození koptéry a její následné opravování.

FPV simulátor je v podstatě taková hra, díky které se perfektně naučíš s dronem létat (bez rizik) - protože opravdový dron není levná hračka.

💡 Tip: V čem se jednotlivé modely vysílaček liší a jak bys měl/a uvažovat při výběru? Mrkni na článek Jak vybrat RC ovladač na dron.
 

FPV Simulátorů je celá řada, pro různá zařízení s Windows, macOS, Android, iOS i Playstation 4 a Xbox One. Připravili jsme si pro tebe výběr těch nejzajímavějších simulátorů a poradíme ti, jaký je pro tebe ten nejlepší.

Nejprve se podíváme na simulátory, které si můžeš zahrát ZDARMA:

FPV.SkyDive (Windows, macOS, Linux, Android, iOS)

Jedná se o simulátor s dost pěknou grafikou a průměrnou fyzikou, který je ZDARMA, jak na PC tak i na mobil. Velké plus tohoto simulátoru je multiplayer a aktivní vývojářský tým, který často přidává do simulátoru nové funkce, mapy a opravuje chyby nahlášené komunitou.

Za nás nejlepší simulátor zdarma. Díky multiplayeru si můžeš zalétat s kamarády freestyle nebo závody. Tato dron hra nemá náročné systémové požadavky, takže si ho zahraješ i na nejzákladnějších herních nebo lepších kancelářských počítačích.

Ke stažení na Steamu nebo na mobilních app storech.

FPV Freerider (Windows, macOS, Linux, Android)

Freerider je další simulátor, který můžeš spustit na PC i na Androidu. Graficky i fyzikou se jedná o velmi povedený kousek vzhledem k náročnosti celého simulátoru, který spustíš i na slabším kancelářském počítači a na mobilu - to je za nás ta největší výhoda toho simulátoru. Existuje v placené i neplacené verzi.

Neplacená DEMO verze tohoto simulátoru je hodně ořezaná a obsahuje jen jednu pustou mapu s pár překážkami, což ale na naučení stačí. Placená verze obsahuje více map a generátor tratí. Bohužel se simulátor už dále nijak nevyvíjí a neobsahuje multiplayer.

Demo lze stáhnout přímo ze stránek hry, plnou verzi lze zakoupit například na Steamu.

💡 Tip: Jsi v FPV nováček a přemýšlíš jak začít, jaký dron koupit a podle čeho vlastně vybírat? Máme pro tebe nadupaný článek Jak vybrat dron pro začátečníky.

TINY WHOOP GO (Windows, macOS)

Za nás určitě nejlepší simulátor Tiny Whoopů, který je dokonce zdarma pro PC i Mac a obsahuje multiplayer! Takže můžeš s kámošema zalítat Whoopy, ikdyž se zrovna nemůžete sejít osobně.

nenáročnou grafiku a solidní fyziku. V základu je k dispozici pár map, ale můžeš si v něm dokoupit další mapy nebo si můžeš koupit balíček pro vytváření vlastních tratí.

Stažení tohoto simulátoru je trochu specifické, pro jeho získání je potřeba se na stránkách Tiny Whoop GO registrovat a odkaz ke stažení ti následně zašlou emailem.

Teď se podíváme na simulátory, které je potřeba ZAKOUPIT:

VelociDrone (Windows, macOS, Linux) 

Přestože grafika není nijak ohromující, za nás má tento simulátor nejlepší fyziku. Je to tedy jeden z nejrealističtějších simulátorů. Díky ošklivější grafice je velmi nenáročný a tak bys neměl mít problém s jeho spuštěním. Můžeš si poskládat svou vlastní závodní trať nebo létat na již vytvořených tratích od ostatních hráčů.

Na webových stránkách Velocidrone najdeš žebříčky nejlepších časů na oficiálních tratích. Tento simulátor má samozřejmě multiplayer, takže můžeš na jedné trati létat společně s kamarády. Není to ale jen závodní simulátor, můžeš zde trénovat i freestyle na různých příplatkových mapách nebo nahánět driftující auta na okruhu.

Vývojářský tým je velmi aktivní v opravování chyb a vylepšování samotné dron hry. Hru lze zakoupit pouze na stránkách dron hry za 20 euro nebo 500 Kč.

Uncrashed (Windows, macOS)

Za nás nejlepší simulátor na freestyle, co se týče grafiky a výběru map - v simulátoru najdeš staré továrny, long-range údolí, závody aut nebo například cyberpunkové město s létajícími auty. Grafika je opravdu dechberoucí a realistická, až máš občas pocit, jako by se nejednalo jen o hru.

Simulátor má sice trochu jednodušší fyziku, ale ta se dá přenastavit a doladit v nastavení k dokonalosti. V simulátoru můžeš létat i závody, ale bohužel pouze na předvytvořených tratích, simulátor nemá editor. Díky multiplayeru můžeš létat freestyle nebo závodit s kámošema.

Hru lze zakoupit na Steamu za 13 euro nebo 300Kč

💡 Tip: Až budeš mít v simulátoru pár hodin nalítáno a budeš chtít vyrazit s dronem na louku, mrkni nejdřív na článek Jak létat s FPV dronem.

Liftoff (Windows, macOS, Linux, Playstation 4, Xbox One)

Liftoff je jedním z prvních FPV simulátorů - má dobrou fyziku, ale špatnou optimalizaci, takže se v něm vše dlouho načítá a grafika není tak hezká, jako v Uncrashed. Vybrat si v něm můžeš ze spousty modelů dronů, přičemž se ti postupně odemykají možnosti si přizpůsobit dron podle sebe, a to na úrovni jednotlivých komponent.

Kromě toho v něm najdeš také stovky tratí vytvořených online komunitou. Je vhodný na racing i freestyle létání a obsahuje multiplayer. Liftoff má také několik příplatkových datadisků, kdy některé jsou specializované pro Whoopy, některé pro freestyle sledování aut a jiných pohybujících se předmětů nebo na noční racing.

Výhoda tohoto simulátoru je, že si ho můžeš zahrát i na Playstationu 4 a Xboxu One. Dron hru lze zakoupit na Steamu, Playstation storu a Xbox storu od 20 euro nebo 500Kč

TRYP FPV (Windows, macOS)

Zajímavý simulátor, který nemá moc realistickou fyziku, ale svojí grafikou, množstvím scénářů, počtem a rozlohou map rozhodně roznese na kopytech i Uncrashed nebo Lifftof. Nevýhodou tohoto simulátoru je náročnost na počítač, takže už to chce pořádnou mašinu, abys ho plynule rozjel. 

Detailní mapy jsou obrovské několik kilometrů a všude se něco děje, můžeš sledovat paraglidistu, motorkáře, rally auta nebo horkovzdušné balóny, v této dron hře je spoustu scénářů a na své si přijdou všichni. Simulátor nabízí i režimy jako challenge nebo race, kde sbíráš body a odemykáš další mapy, koptéry nebo scénáře. 

Hru lze zakoupit na Steamu za 16.5 euro nebo 450Kč

💡 Tip: Nezapomeň, že nedílnou součástí tohoto koníčku je i legistativa, proto si pořádně nastuduj Pravidla pro létání s drony.

DCL - The Game (Windows, Playstation 4, Xbox One)

DCL nebo-li Drone Champions League je profesionální mezinárodní závodní liga dronů. Tyto závody jsou velmi komerčně založené, takže drony a trať je bohatě osvětlena LED pásky a tratě bývají méně technické a více uzpůsobené pro divácký zážitek. Jsou to takové drone formule a tomu odpovídá i simulátor, který je více arkádový, zaměřený na multiplayerové závodění.

V simulátoru nenajdeš žádné volné freestyle létání, pouze závody DCL dronů, které jsou těžké a dost líné. Simulátor je hezky zpracovaný a po grafické nebo fyzikální stránce také neurazí. Takže pokud jsi počítačový hráč, určitě tento simulátor stojí za zkoušku. 

Hru lze zakoupit na Steamu, Playstation storu a Xbox storu za 30 euro nebo 750Kč.

The Drone Racing League Simulator (Windows, macOS, Playstation 4, Xbox One)

Zkráceně DRL je další simulátor zaměřený na závody typu DCL, je hodně podobný zmíněnému DCL jak pojetím samotného simulátoru, který je spíš arkádový a gamifikovaný pro přilákání širší veřejnosti, proto je simulátor ke stažení jak pro PC i Mac, ale i herní konzole a dokonce v ořezané verzi i na Android a iOS.

Oproti DCL je DRL méně propracovaný co se grafiky týče a občas na tebe simulátor bude působit lehce nedodělaný nebo syrový. Nicméně nabízí režim volného létání jak s freestyle koptérami tak s whoopy. Samozřejmě nechybí multiplayer nebo překonávání globálních rekordů nebo výzev. 

Hru lze zakoupit na Steamu, Epic Game storu, Playstation storu a Xbox storu od 8 euro nebo 200Kč.

[Autor-Jirka]