FPV Drone
Co je to FPV? FPV je zkratka pro First Person View, to znamená létání z „pohledu první osoby“. Stačí ti dron s kamerou a FPV brýle. Obraz se přenáší z kamery do brýlí, telefonu nebo tabletu. FPV létání je vysoce adrenalinová záležitost, při které se rozhodně nebudeš nudit jako při létání se stroji typu Mavic. Freestyle nebo cinematic FPV drone je stroj, který sbližuje lidi navzájem, zároveň rozvíjí tvůj smysl pro estetiku a donutí tě trávit čas na čerstvém vzduchu.
Začátečníci v FPV létání mají dvě hlavní možnosti, jak začít:
- RTF set: Kompletní balíček "Ready To Fly" určený pro okamžitý vzlet.
- Vysílačka se simulátorem: Trénuj nejprve ve virtuálním světě a následně přenes dovednosti do skutečnosti.
Pokud se vydáváš cestou freestyle nebo cinematic dronů, budeš naší nabídkou FPV dronů brouzdat, jako bys byl/a v ráji! Zaměřujeme se totiž právě na drony s kamerou, díky které zachytíš nejvíc epické záběry. A ty skvěle obohatí každé video, film či tvou FPV vizitku. Zobrazit více
TinyGO Racing RTF je set mini dronu TinyGO s kamerou, společně s FPV brýlemi, ovladačem a vším, co potřebuješ k létání. Stačí nabít baterie a letět. Kvalitní komponenty,...
Dron Mark5 - vlajková loď GEPRC. Již pátá edice se skvělou kombinací letových vlastností pro různé účely, ať už freestyle, závodění nebo i mid-range. K variantě PNP...
Tinyhawk III Plus RTF je kompletní set malého dronu, FPV brýlí, vysílačky, nabíječky i baterií od firmy Emax vhodný pro začínající piloty. Sada tedy obsahuje vše potřebné pro...
Tinyhawk III Freestyle Plus RTF je kompletní set malého dronu, FPV brýlí, vysílačky, nabíječky i baterií od firmy Emax vhodný pro začínající piloty. Sada...
Podle čeho vybírat FPV dron?
Existují tři disciplíny, ve kterých se využívá FPV dronů:
- FPV freestyle - volný styl létání. Začátečníci létají na volném prostranství se zajímavou scenérií. Zkušenější piloti si pak troufnout i na průlety mezi úzkými prostory, stromy či opuštěnými budovami. Mezitím dělají cool triky jako flipy, powerloopy, rolly apod. A jak se tyto freestyle triky naučit? Přeci v našem článku Návod na Top FPV Freestyle Triky.
- FPV Cinematic - alias focení a točení s dronem. FPV drony se používají i na natáčení dynamických záběrů, často s další extra kamerou typu GoPro. Některé digitální FPV drony mají tak kvalitní kameru, že ani akční kamera není potřeba. K natáčení filmů se hojně využívá tzv. cinelifter, což je FPV dron s osmi motory a kamerou s cenovkou v rámci X set tisíc.
- FPV Drone Racing - zkrátka závodní drony. Drone Racing je disciplína, u které je nejzásadnější lehkost dronu, co nejnižší latence (odezva mezi pilotem a dronem) a hlavně každá desetina sekundy.
Zalétat s dronem si můžeš i doma. Whoopy, nebo také mini drony, jsou malé koptéry s chrániči vrtulí, které prolétnou téměř každou skulinkou a je u nich mnohem menší šance ublížení na zdraví (právě díky chráničům, malé hmotnosti a nižšímu výkonu).
Jaké jsou nejčastější velikosti FPV dronů?
FPV drony jsou dostupné v různých velikostech. Ty se měří v palcích. Je to většinou maximální velikost vrtulí, které na dron můžeš nasadit. Nejoblíbenějšími velikostmi jsou 2" a 5".
- 2" dron
- Malý dron (též whoop), který má většinou chrániče vrtulí. Do větru se sice nehodí, ale zato je super na létání v interiéru.
- 5" dron
Kvalita video přenosu - který systém vybrat?
Na obrazu, který vidíš v FPV brýlích, celkem záleží. Dle svých preferencí, případně finančních možností, se můžeš rozhodnout mezi dvěma systémy video přenosu.
Analogový systém
V řeči FPV pilotů tomuto přenosu říkáme zkráceně "analog". Obraz v brýlích postrádá detaily, občas přeskakuje a zrní. Piloti jej využívají spíše na kratší vzdálenosti. Daleko s ním můžeš letět taky, ale pozor na budovy a další překážky. Analog má špatnou propustnost - za překážkou pravděpodobně ztratíš signál.
- Pro koho?
- Pro začátečníky nebo ty, kteří nechtějí do FPV tolik investovat. Komponenty jsou totiž značně levnější.
- Pro závodníky. Analogový systém je jednoznačně nejlepší volbou pro ty, kteří se nevěnují freestyle nebo cinematic létání a oželí kvalitu obrazu.
- Výhody
- Nižší cena
- Dostupnost komponent
- Nízká latence
- Nevýhody
- Nižší rozlišení obrazu
- Rušivý signál se v obrazu projevuje jako šum
Digitální systém
Digitál je skvělou volbou pro piloty zaměřené na freestyle a cinematic. Obraz v brýlích téměř odpovídá realitě, záznam z kamery bývá minimálně v kvalitě HD, ale některé drony dokáží natáčet i FullHD video.
- Pro koho?
- Pro freestyle a cinematic piloty. Jestliže si zakládáš na požitku z letu a kvalitním obrazu, vyplatí se investovat do digitálu.
- Pro piloty, kteří preferují stabilní a spolehlivý video přenos. Digitální systémy mají schopnost obousměrného přenosu. Díky tomu neztratíš signál ani za překážkou.
- Jestliže se zaměřuješ na long-range (vzdálené lety), zvol digitál. Drony s digitálním systémem bez problému zvládnou dolétnout i několik kilometrů daleko.
- Výhody
- Vysoké rozlišení obrazu, čistý a ostrý obraz
- Spolehlivý přenos, stabilnější spojení
- Vysoký dosah, dolet několik kilometrů
- Nevýhody
- Vyšší cena
- Vyšší latence - obraz v brýlích je mírně opožděn vůči realitě (to je nevhodné pro závodníky)