Ačkoliv je kendama skilltoy do pohody, může být i dost kompetitivní. Pojď se s námi podívat na nejčastější soutěžní eventy - povíme si v čem se liší a jaká se nám zdá nejvíc fér. Ať už jsi nováček nebo zkušený hráč, soutěže jsou otevřeny všem!
Tip: Všechny kendamy, které máme momentálně skladem, najdeš v sekci Kendama.
Game of Ken
Game of ken je asi nejčastější způsob porovnání sil v kendamě (nejen) mezi kamarády. Pravidla jsou jednoduchá: jeden zahraje trik a tím ho zadá protihráči, pokud se mu to nepovede napoprvé, zadává protihráč
Protihráč má po zadání dva pokusy na zopakování zadaného triku. Pokud se mu to nepovede, získává písmeno. Písmena jsou celkem tři (K, E, N – proto Game of ken) a kdo je získá první, ten prohrál.
Mrkni na naši novou sérii Game of KEN 2024 - pravidla pochopíš raz dva!
Freestyle
Freestyle je většinou battle jeden na jednoho - máš 45 vteřin na to, ukázat úplně cokoliv. Předvést vše, co je ve tvém Kendama arsenalu. Můžeš jít kreativní cestou nebo cestou hard a skill triků. Potom bude na porotě, jak tě ohodnotí vůči tvému soupeři.
Třeba na Catch and Flow, největší freestyle kendama soutěži, se hodnotí kreativita, technická náročnost a podobně. Freestyle je dost spravedlivý typ soutěže, protože se může projevit specifický styl každého hráče.
Speedladder
Nějaký čas před konáním soutěže typu Speedladder je zveřejněn seznam triků, ve kterých se bude soutěžit. Hráči tak mají všichni stejnou šanci natrénovat něco, co jim třeba moc nejde. Úkolem na soutěži je zopakovat triky co nejrychleji za sebou. Hráč s nejrychlejším časem vyhrává.
Open division
Hráči předem dostanou tricklisty a mají nějaký čas na to, se je naučit. Během battlu si vylosují jeden trik z tricklistu a soupeří jeden na jednoho. Nejde o to, dát trik co nejrychleji, ale dát ho na menší počet pokusů, než tvůj soupeř.
Když jeden z hráčů zvládne trik na první pokus, druhý z hráčů ne, ten úspěšnější získává bod. Kdo získá první tři body, vyhrává a postupuje dál. Ve finále se většinou hraje ne na tři, ale na pět bodů. Soutěží se ve dvou kategoriích (Beginner a Intermediate).
Kendama World Cup
Kendama World Cup je mistrovství světa v kendamě. Je to dost komplikovaný způsob soutěže a dá se v něm hodně taktizovat. Předem je zadán seznam 120 triků, které jsou rozděleny do 12 skupin (12 úrovní) po 10 tricích.
Z čím vyšší úrovně trik je, tím více bodů za něj můžeš dostat. Soutěž probíhá dva dny - první den kvalifikace a druhý finále.
První den hráči dělají výběr svých 12 triků z úrovně 1–10. Těchto 12 triků je rozděleno na dvě kola po 6 tricích. Na každé kolo má hráč 3 minuty. Cílem je dokončit během kola co nejvíce triků. Za každý trik pak dostaneš určitý počet bodů – za trik úrovně 6 dostaneš 6 bodů. Top 25 hráčů postupuje do finále.
Druhý den má každý hráč opět tři minuty a může udělat neomezený počet triků úrovní 3 až 12. Cílem je tedy získat co nejvíce bodů a tento den se body dávají "na druhou". Pokud tedy udělám trik úrovně tři, dostanu za něj ne tři, ale devět bodů. U úrovně 11 pak dostaneš 151 bodů a u úrovně 12 194 bodů.
Tady už se dá taktizovat: buď budu dělat ty nejtěžší triky a když je všechny zvládnu, pojedu pak co nejvíce těch úplně jednoduchých. Triky samozřejmě nesmíš opakovat.
Kendama sessions ve FYFTu
Pokud se ještě necítíš na oficiální soutěže, doraž na naše středeční kendama session pod vedením Franty a Tomáše. Cíl je jednoduchý, potkat se s dalšími hráči a užít si společně strávený čas. Pokud ti to v týdnu nevychází, zůčastni se jednoho z našich víkendových Kendama jamů.
Mini hry
Na soutěžích se mimo ty nejdůležitější formáty dělají často i minihry – spíš pro zábavu. Pár ti jich představíme.
Candle šťouchačka
V každé ruce všichni drží kendamu v candle gripu (za spike). Na base cupu je posazená tama. Hráči pak do sebe vzájemně šťouchají rameny nebo nohama a snaží se shodit ostatním tamu. Když se ti to stane jen na jedné kendamě, položíš ji, ruku si dáš za hlavu a pokračuješ.
Jednorožci
Všichni si dají kendamu na čelo tak, že připomíná jednorožčí roh (tama je na zádech). Pak se musí projít překážkovou dráhou nebo splnit nějaký úkol, aniž by kendama spadla z hlavy. Někdy se hraje taky jednorožčí šťouchačka.
Moshikame walk
Moshikame je vlastně přehoz z big cupu do base cupu a naopak. Moshikame walk je chůze, při níž s každým krokem uděláš jeden přehoz. Většinou mají hráči za úkol obejít park nebo náměstí. Když řadu přehozů pokazíš, vypadáváš.
Spike Off (Last Man Standing)
Hráči si stoupnou do kruhu a jeden z nich zadává libovolné jednoduché triky. Všichni pak musí trik udělat a kdo to nezvládne, jde z kruhu ven. Kdo tam zůstane jako poslední (last man standing), vyhrává.
Kendama Snake
Taky se hraje v kruhu a hráči zadávají postupně. První zadá a udělá třeba big cup. Druhý na to naváže a musí udělat big cup a něco dalšího. Takhle se triky vrství a kdo to pokazí, opět vypadává. Poslední, kdo zůstane, vyhrál.
7 to Spike
Je jeden člověk, king of the mountain, ke kterému přijde jiný člověk a udělá trik zakončený spikem. Dále jsou potřeba nějací hodnotitelé, kteří zhodnotí, kdo udělal lepší trik. Pokud king, tak zůstává kingem a druhý vypadává. Pokud ten druhý člověk, stává se novým kingem. Za každý lepší trik dostaneš bod a kdo jich má jako první 7, tak vyhrál.
Podívej se, jak vypadalo Mistrovství ČR v kendamě – kombinovalo formát Open a Freestyle
[Autor-Franta]